Dziewczynka z książką

Dziewczynka z książką

Dziewczynka z książką

Dziewczynka z książką doczekała się bloga a to zawsze lepiej niż gorzej. Tu, podobnie jak na FB, będziemy nadawać najnowsze informacje o naszych działaniach, pisać o sprawach ważnych, globalnych, omawiać je szczerzej (nie tylko podsyłać linki), będzie o dostępie edukacji na świecie, o sprawach kobiet, ale też o książkach, o fotografii, o międzynarodowych projektach ale przede wszystkim będą liczby, prawdziwe historie i fakty bo Dziewczynka z książką to faktywistka.

Co to jest faktywizm?

Faktywizm można wytłumaczyć na dwa sposoby. Po pierwsze może być to aktywizm działający w obrębie Facebook’a a faktywistą jest ten, kto zaangażuje się w daną sprawę poprzez media społecznościowe – klikanie “lubię to”, udostępnianie, podpisywanie petycji, etc. Ile zmian przynosi ten rodzaj aktywności każdy słyszy i widzi – od rewolucji Twitter’owych, przez podpisywanie petycji i sukcesy np.: Avaaz.org, aż po protesty wobec ACTA czy obecnie głośną (i z każdym dniem głośniejszą) sprawę nc+, mimo iż ten rodzaj aktywizmu wzbudza wiele pytań i wątpliwości. Sceptycyzm oczywiście jest uzasadniony bo w pewnym momencie działania muszą wyjść ze świata wirtualnego i stać się częścią rzeczywistości, w której to de facto funkcjonujemy i na którą chcemy mieć wpływ. Wtedy i tylko wtedy nabiera sensu. Po drugie, i tu najlepiej odnieść się do wystąpienia Bono, lidera U2, na konferencji TED, “faktywista” to “aktywista opierający swoje działania na faktach, dowodach”.  Nie od dziś wiadomo, że w różny sposób dokonuje się na nas manipulacji (manipulacji liczbami, manipulacji emocjonalnej etc.) by pozyskać pewne korzyści. Faktywizm opierać ma swoją działalność na konkretnych, rzetelnych danych i trafiać z działaniami tam, gdzie rzeczywiście są one potrzebne.

Dziewczynka z książką jest faktywistą pełnowymiarową – działającą w mediach społecznościowych oraz opierającą swoje działania na faktach. Jest polską wersją GIRLWITHABOOK, międzynarodowej akcji popierającej nominowaną do Pokojowej Nagrody Nobla, młodziutkiej, pakistańskiej dziewczyny Malala ale pozwólcie, że o tym w kolejnym poście a tymczasem..

Dzień dobry. Zaczynamy.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: