Dziewczynka z książką

Dziewczynka z książką w SWPS

W niemal 200-milionowym Pakistanie są regiony, w których niewiele ponad 20% kobiet potrafi czytać i pisać. Katedra Polityki Międzynarodowej SWPS przyłączyła się do międzynarodowej akcji „Dziewczynka z książką”, której celem jest wsparcie inicjatyw na rzecz edukacji w Pakistanie. Dnia 7 czerwca w warszawskiej siedzibie SWPS panie będą mogły wyrazić swoje poparcie dla edukacji kobiet, fotografując się z książką w SWPS.

Akcja „Dziewczynka z książką” jest częścią międzynarodowej kampanii, mającej na celu umożliwienie kobietom i dziewczętom dostępu do edukacji. Twarzą kampanii jest Malala Yousufzai, nastolatka z pakistańskiej Doliny Swat, położonej przy granicy z Afganistanem. Ponad pół roku temu dziewczynka została postrzelona przez talibów za to, że odważyła się promować edukację dziewcząt, między innymi poprzez pisanie bloga. Ciężko ranna trafiła do szpitala, gdzie do dziś przechodzi rehabilitację. Za swoją niebywałą odwagę Malala jest wymieniana wśród kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla.

W ramach wydarzenia w SWPS będzie można obejrzeć wystawę zdjęć kobiet, które już poparły akcję, wysłuchać wykładu dr Agnieszki Kuszewskiej pt. „Współczesne problemy Pakistanu”, a także sfotografować się z książką – koniecznie z podpisem „I stand with Malala” („Wspieram Malalę”).

– Warto przyjść, by wesprzeć akcję mającą na celu promowanie edukacji dziewcząt i kobiet w takim państwie jak Pakistan, nawet jeśli wydaje się nam, że problemy Azji Południowej nas bezpośrednio nie dotyczą. Rzetelna edukacja to jednak jeden z najlepszych sposobów na wyrównanie szans rozwojowych mężczyzn i kobiet, a także ważny element walki z ekstremizmem, który stanowi ponadregionalne zagrożenie. W ramach naszej akcji wystarczy zrobić sobie zdjęcie z książką, które znajdzie się w albumie, z którego zysk przekazany będzie na zakup książek do pakistańskich bibliotek – zachęca Agnieszka Kuszewska, organizatorka wydarzenia, adiunkt z Katedry Polityki Międzynarodowej.
Data i miejsce wydarzenia

7 czerwca 2013 r. (piątek)

godz. 13.00 – informacja o akcji, prezentacja wystawy
godz. 13.15-14.00 – wykład „Współczesne problemy Pakistanu”
godz. 14.00-15.00 – sesje zdjęciowe

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, sala S302
ul. Chodakowska 19/31, Warszawa

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on June 4, 2013 by and tagged , , , , , , .
%d bloggers like this: